Здав на карту поляка в Житомирі. Що питають на співбесіді?

Нарешті здав на карту поляка (здавав 10 днів назад, але й досі забув розповісти про враження).

Як подавати заявку, я вже писав раніше. Оскільки бажаючих в Житомирі досить багато, то часто можна взагалі не додзвонитись, як було і у мене. Після цього я майже передумав здавати (довелось чекати ще місяць), але час пройшов і я знову вирішив, що ця карта мені дійсно потрібна.

Оскільки я вже здавав не перший раз, то готувався більш акцентовано. Простіше кажучи, розклав все по полицям, тобто вирішив, що вчити в першу чергу, а що відкласти на кінець. Тобто, якщо не знаєш якісь базові речі, то мало шансів здати взагалі.

Отже, перше про що мене питали, це релігійні свята. Простіше кажучи, католицьке Різдво і Великдень. Потрібно знати всі дати і традиції, пов’язані з цими святами. Коли я все розповів по цьому, то запитали про герб, чому так історично склалось, що багато поляків опинилось в Україні і т.д.

Після цих питань я вже зрозумів, що здав, але далі пішли питання про особисте життя. Чим займаюсь взагалі, чому хочу їхати до Польщі, яким спортом займаюсь, де вивчав мову і т.д. Тобто такі запитання, які б і мали бути насправді з самого початку.

Отже, після того, як я здав, мені сказали, що карта буде готова лише через 3 місяці. Але я вже зараз думаю, як її використати. Основна перевага, яку дає ця карта – це безкоштовна національна віза до Польщі на 1 рік. Хоча мені розповідали, що всеодно прийдеться платити за якісь послуги (власне про це я дізнаюсь пізніше), але вже краще, ніж оформлювати туристичну візу на кілька днів за 35 євро у випадку, коли я захочу поїхати в туристичну подорож.

Наступна можливість – їхати на навчання або роботу. Зараз я розглядаю тільки навчання, адже поки ще є час навчатись, випустився я не так і давно. Наприклад, варіант з магістратурою був би супер, але мабуть не так і легко вступити. Буду надалі думати, раз мені випала така можливість… Звичайно, рівень польської мови у мене ще не дуже, але для мене вона здається легшою за будь-яку іншу іноземну (якшо не брати до уваги російську). Тому вивчити її в майбутньому – не головна проблема.

Успіхів Вам! В кого ще є можливість, обов’язково здавайте, така карта не завадить ніколи. Так, багато хто каже, що це ніби принизливо – по суті визнавати себе поляком, але самі просто не мають зв’язків і можливостей здавати. Тому в будь-якому випадку це краще, ніж нічого!

56 коментарів

 1. Вітання з отриманням карти!
  Як поставився консул до того, що Ви вважаєте польську своєю рідною, при цьому рівень володіння нею базовий? Тобто володієте не вільно, з дитинства нею не послуговувалися.
  Як поставився до того, що визнаєте себе поляком за національністю, хоча по факту є таким лише на половину/чверть?

  1. Ти знаєш, як я почав все розповідати про костьол і про свята, то ніби все інше було не так важливо.

   Потрібно казати, що максимально хочеш вивчити їх мову і культуру. Мову я вивчав в школі в дитинстві, тому, трохи підучивши – більш-менш спілкувався. Але за місяць-два мову можна вивчити з нуля до достатнього для здачі рівня :)

   А за національністю – потрібно просто казати, що відчуваєш себе поляком.

   Що цікаво, здав з другого разу тому самому Консулу.

   1. уточни, будь ласка, ще таку річ. якщо на співбесіду подавати фальшиві документи, то яка твоя думка, чи їх перевіряють згодом?

    1. Ой, цього я не знаю. В мене було все по-чесному.
     На місці – треба оригінали і копії.
     Дивляться не дуже прискіпливо.
     Але якщо хтось запідозрить і викриє – то можуть взагалі бути проблеми з в”їздом(((

     Якшо конче потрібна карта – то можна кілька років працювати в польскому товаристві або за інші заслуги.

 2. Вітаю. Я проходив в співбесіду 14 лютого цього року в Польскому домі в Житомирі. Ситуація була такою. Поговорив з консулом по польску. Відповів на всі його запитання по релігії та історії. Після цього консул сказав підписати бумагу про принадлежність до польского народу і що немає польского громадянства. Потім попросив продиктувати номер телефону. Записав його зверху на тій бумажчі і віддав мені ОРІГІНАЛИ документів. Копії він залішив собі.Нічого він мені не обявляв здав я чи ні. Ні коли буде готова карта.Директор Польского дому пані Ірина сказала, що якщо консул взяв документи і затребував підписати бумагу, то і значить що ті пройшов співбесіду. На руки від консула нічого не отримав. А тепер сумніваюся :( Може в мене щось не так. Подиліться будь-ласка інформацією про те, які відмінності в КІНЦІ співбесіди у Вас були першого і другого разу. Нігде ніхто цього не пише. Не можу знайти собі місця :( Наперед дякую за сайт і за статтю.

  1. Коли я не здав 1-й раз, то документи мені повернули назад (і копії в т.ч.).
   Якщо ж документи забрали – то 100% здали.
   І я думаю та карта вже готова – передзвоніть в Консульство у Вінниці. Відділ у справах Карти Поляка – тел. (0432) 507-412
   При бажанні можна буде забрати і в Житомирі – 11 квітня.

   1. Дякую за відповідь. Трохи відлягло від душі. Здавав консулу, що був перший раз в Житомирі. Також питав мене по святам. І не просто Різдво та Пасха, а про такі екзотічні для нас як Боже Тіло, Вшисткі Свєнти та 15 серпня. Потім спитав про Ягейло і щось там почав штампувати і сказав підпісати при ньому бумагу про принадлежність до “народу польскего”. Так як я на 3/4 поляк по крові, то в це мене вийшло без проблем. Все зайняло хвилин 5 не більше. Слів від консула про те що здав ніяких не почув. Бумажку консул ніяку не видав на руки. Тільки орігінали документів. А в мене їх було 2 паспорти та власна метрика. Карта потрібна більше скоріше для сина, якому 16 років. Хоче вчитися в Польші. Про карту консул нічого не сказав. Взяв тільки номер телефону. Через те такі сумніви були.

 3. У Львові дають підписати “уповажнєнє” і віддають його на руки, в якому є Ваш “персональний номер” – по якому можна взнати чи Ваша карта вже готова, подзвонивши в посольство. чекати +-2 місяці

  1. всеодно ж треба дзвонити. Я дзвонив – питали прізвище/ім’я – і сказали, що згодом має бути готова (десь 1,5 місяці робиться).

   Але якщо я захочу забрати у себе в місті, то Консул буває тут лише 1 раз в місяць. В іншому ж випадку – забирати у Вінниці.

 4. Дуже корисна стаття! Дякую!
  Хочу тебе запитати: менi майже 17, маю польське корiння, хочу отримати КП. Чи можу я подавати документи і отримувати карту поляка разом з мамою одночасно? Чи потрібно спочатку отримати моїй мамі карту поляка , а тоді вже аж менi?

 5. Я б не спiшила, але зараз я перейшла в 11 клас.Планую поступати в Польщу, тому не можу чекати… А от коли менi виповниться 18, тодi що знову потрiбно виробляти КП, чи просто якось оновити або створити по спрощенiй схемi?

  1. Знову буде співбесіда з консулом, просто так не продовжать, при мені так здавали. Але якщо здаш перший раз в 17, то і з другим проблем не буде ;)

   Але так само при мені здавали батьки, щоб була можливість у сина здавати на КП, тобто одразу обоє отримати не могли, хоча передзвони-уточни.

   Хочу додати, що через консульство можна поступати, не маючи на руках Карту Поляка.

   1. О дякую! не знала цього… А як тоді можна поступати через консульство, не маючи карти поляка? Потрібно просто довести своє польське походження?? І на державне можна так поступити?

    1. Як тобі сказати – через консульство – там своя стипендія. Ти поступаєш як іноземець, і Уряд Польщі фінансує тебе – покриває твою плату + платить стипендію.
     Карта поляка для того не обов”язкова, але бажано її мати, щоб без проблем оформити візу і т.д..

     Бо якщо іти просто з Картою Поляка, то претендуєш хіба що тільки на соціальну стипендію (вона невелика і виплачують далеко не всім – дохід на члена родини має бути менший 700-800 злотих) або за успіхи, але вже за підсумком 1-го семестру чи року навчання.

 6. Хотіла запитати наступне : чи можу я отримати Карту Поляка, якщо я маю тільки прадідуся – поляка, але виходить, що по батькові моя бабуся також полька, але, на жаль, в графі у паспорті про національність не вказано нічого.А прабабуся – росіянка. І якщо отримати з таким корінням Карту неможливо, то про яку саме організацію йдеться, в якій потрібно працювати не менше 3-х років?І ще одне: прізвище моєї бабусі польське. І чи є в мене можливість отримати Карту, якщо її буде мати моя мама, але мені вже 18 виповнилось ? Дякую за допомогу !

  1. Було б добре, якби твоя мама встигла зробити карту поляка, поки тобі ще не буде 18, тоді ти зможеш оформити її собі, а потім просто продовжити, у певний строк подавши заяву. Бо після 18 років потрібно особисто проходити співбесіду і складати всі документи.

   У графі у паспорті нічого і не повинно вказуватись. У свідоцтві про народження батька вказуються національності його батьків. Однієї прабабусі недостатньо.
   Але якщо по однії лінії є прабабуся, а по іншій прадідусь, то це дозволяє оформити КП.

   Діяльність – означає робота в полонійній організації – їх список є на сайті консульства твого округу. Але це всеодно не дає 100%-них гарантій отримання Карти Поляка; якшо є бажання і час, спробуй.

 7. А чи хтось знаэ, хто зараз приймаэ у вінниці на карту поляка? Пан Чарчинський?

  1. Привіт. Або Чарчинський, або ж Едіта. Принаймні, так було півроку назад :) Залежить від настрою, звичайно, але моя скромна думка, що Едіті здавати важче ;)

  2. в Вінниці на карту приймає останнім часом Едита…але якщо нормально вивчити і серйозно до цього поставитись, то здати у неї легко…я ось ходила 28 лютого здавати…попала до Едити…з першого разу не здала, записалася на 13 травня і теж попала до неї…хвилин 5 мене тримала і я здала

 8. Те, що залежить від настрою, згодна…
  поки що не можу погодитися в кого важче здавати, була лише у Пана Чарчинського, на кого попаду наступний раз, не знаю(

 9. а шо робити,всі документи на руках,питання мають бути елементарні,а не про прапрапрапра дідів,яких я навіть небачила))))

 10. Довгий період не міг знайти документів про народження дідуся, який був хрещений в костелі в Коломиї. А консульство у Львові їх вимагало. Допомогли мені тут: kartapolaka.biz.ua Знайшли його акт народження в архіві в Кракові. Рекомендую тим які не мають або не можуть знайти документів які посвідчують польське походження. Іван

  1. У свідоцтві про народження твоїх батьків вказано національність їх батьків, тому ніякої довідки про народження дідуся не потрібно.

   Достатньо свідоцтва батька/матері, де і вказано національність твого дідуся.

 11. Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка..
  Моя прабабця по маминій лінії – полька. Моя мама може отримати карту поляка на підставі родинного звязку з бабцею-полькою.
  Чи можу я отримати карту поляка на підставі карти поляка моєї мами (я повнолітня). Які для цього потрібні документи?
  Буду вельми вдячна за відповідь!

  1. звичайно, що так.
   Думаю, потрібна буде Карта Поляка мами ну і децизія про її польське походження (це додається до КП).

   Мало того, дуже часто при здачі (здавав кілька разів) зустрічав батьків, як спеціально здавали на КП, щоб була можливість у дітей дістати її теж.

 12. А можна взагалі якось здати на карту поляка , якщо немає польського коріння? Там також відповідати на те , що питають, і т.д.????

  1. Можна, тільки треба працювати в полонійній організації 3 роки, і мати рекомендації. Цілком можливо, що тоді і можна буде дістатись на співбесіду. Але таких випадків серед знайомих не знаю.

   Думаю, шансів дуже мало :Р

 13. Скажи,будь ласка, як ти записувався на співбесіду? Зможеш згадати та написати приклад розмови на польській мові? Буду дуже вдячна.

  1. По телефону, але зараз ніби так вже не можна. Потрібно уточняти в польському домі або в консульстві.

   Приклад розмови – не розумію про що йде мова, десь я в блозі писав, що у мене конкретно питали, перечитай ;)

 14. Добрый день. У меня прабабушка и прадедушка поляки, о чём есть справки из гос.архива и СБУ ( они были репресированы и арестованы), также в этих справках указан состав семьи — их дети с именами и возрастом. Но нет свидетельства о рождении моей бабушки, в архиве дали справку , что в годы её рождения все документы отсутствуют. Достаточно ли для КП указания состава семьи из справки СБУ для подтверждения родства бабушки и прабабушки? Либо мне необходимо в судебном порядке доказывать их родство?

 15. я не дуже добре володію польською, за 2 місяці маю співбесіду, порадьте як я можу її вдосконалити будучи на Україні!

 16. Підкажіть будь-ласка: моя мама за національністю полька – в паспорті записано, хоча народилася в Україні і в Польщі ніколи не була. Всі по маминій лінії також поляки. Зацікавилася оформленням Карти Поляка, мовою не володію (планую вивчати). І ось моє питання: чи можна оформити Карту Поляка на себе, але імігрувати з нею в Польщу з родиною? Чи чоловікові, який не має польського коріння краще виїжджати по трудовій візі? дякую

  1. Взагалі-то в паспорті національності не пишуть :-)
   А ось в свідоцтві про народження – цілком можливо ;)
   Вистачає довести, що бабуся або дідусь – поляк. А якщо мати, то очевидно, що ще ліпше.
   А щодо мови, думаю. початкового рівня вистачить.

   Ніяких підстав, щоб отримати КП чоловікові, немає.
   Або робоча віза, або студентська може бути. Одразу робити карту побиту і все.

   1. Ой, вибачте – так, національність мами в метриці записана. Тобто цього документу може вистачити, не дивлячись на те, що в Польщі вона ніколи не була? І ще питання, чому моя національність записана – українка, якщо вона йде по материнській лінії (як меня здається)? =)
    А ви не порадите надійних роботодавців у Польщі (харчова промисловість – для чоловіка). Дуже вдячна за відповідь =)

 17. мій пра дідусь служив за польші в першій світовій війні в ті роки західна сторона була польша чи можу я оформляти карту поляка і які документи потрібно зібрати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.