Карта Поляка: у чому підвох? Сепаратизм?

Хоча стаття Андрія Портнова “Карта Поляка: у чому підвох?” була написана вже досить давно, хотілося б її прокоментувати.

Про що йдеться в статті (коротко)? А про те, що ніби Карту Поляка почали видавати практично всім громадянам з Західної України і це своєрідний спосіб роз’єднати країну, тобто може спричинити сепаратизм.

Зокрема, автор пише:

Поки український політикум застряг в корупційних і коаліційних суперечках, а Служба безпеки України – в піарі та комерції, численні джерела повідомляють, що польська влада почала здійснювати масові дії з видачі жителям Львівської області так званої “Карти поляка”.

За офіційною версією і задумом польської влади цей документ видається жителям західних областей України для поглибленої взаємодії, підтримки культурних, етнічних, родинних і мовних цінностей польського народу.

В останні місяці польська влада створили цілу мережу оперативного поширення таких документів, який видається всім, у кого навіть прабабуся, троюрідний тесть або племінник мав відношення до польських коренів.

Хм, а всі мої знайомі кажуть, що отримати Карту Поляка стало складніше. Пропускають менше людей, особливо чіпляються до документів і навіть на оригінал сказали, що це підробка, і були випадки, що потрібно було заново робити документи. Наприклад, свідоцтво про народження. Тому сумніваюсь, що Вам дадуть таку карту, якщо у Вас насправді не буде польського коріння. Скажу, що видача за хабар цілком можлива, адже не всі поляки такі “золоті європейці” і думаю, що багато українців готові платити величезні гроші за ті Карти Поляка. Тому видавати їх масово всім підряд – повний нонсенс. В те, що беруть хабарі за видачу, можу цілком погодитись. Така ймовірність – існує.

Наступна “дурня” від автора, це те, що ніби за офіційною версією КП видається жителям західних областей, зокрема Львівської. Хочу сказати, що КП з великим успіхом видаються по всій Україні, і Львівська область, думаю, має не такий великий відсоток, як, наприклад, Житомирська ;) Не знаю, чи є статистика по Україні, але моя особиста статистика говорить, що найбільше власників – з Житомирської області :)

Далі –

Польська влада також встановила, що документ дає громадянам України цілий ряд прав по отриманню багаторазової візи в Польщу, пільгове медичне обслуговування, знижки на залізничний транспорті, безкоштовне відвідування музеїв, робота в Польщі без спеціального дозволу, а в окремих випадках і фінансуванню з польського бюджету.

Про фінансування з польського бюджету не знаю, а от стипендію можна цілком отримувати, враховуючи те, що в Польщі вона залежить від доходу батьків, а якщо порахувати заробітки в Україні, можна отримати дуже і дуже велику суму (ну порівнюючи з українською стипендією). Там стипендія оберненопропорційна до Ваших доходів в сім’ї. Тобто, чим менше заробляють твої батьки, тим більшу стипендію ти отримаєш :) В Польщі це вважається стипендією для малозабезпечених дітей, втім більше 90% українців її отримують. Поляки – значно менше.

Закон про Карту поляка був прийнятий в Польщі давно і непомітно, документ українцям видавали не поспішаючи, але його масова роздача почалася тільки в останній час.

Треба сказати, що сусідні країни – Білорусь і Литва визнали аналогічні дії Польщі на своїх територіях недружніми, а литовські депутати навіть періодично ініціювали законопроекти про заборону литовцям, що володіють Картою поляка, обиратися в литовський Сейм.

Якраз на початку видавали всім, навіть без знання польської мови, лише згодом почали чіплятись до всього і проводити співбесіди, що навіть я здав з другого разу.
Щодо Білорусі і Литви єдине можу сказати, що Білорусь – майже комуністична країна, відповідно отримання КП вважається непатріотичним, тому і виникають проблеми. Литва – і так в ЄС, який ідіот буде там робити Карту Поляка? Лише для свого задоволення чи що? Бо ні для кого не секрет те, що багато людей отримують КП не з патріотичних почуттів до Польщі, а просто з матеріальною метою – отримати безкоштовно візу, навчання в Польщі і знижки на залізницю в тій же Польщі.

Далі – найцікавіше:

Я думаю, що нікому не потрібно пояснювати, що така форма “європейської інтеграції” в кінцевому підсумку може закінчитися масовою роздачею польських паспортів, публічними сигналами про необхідність автономії і національної ідентичності регіону, а потім і захисту поляків і їх мирного населення в Україні.

Історично, підсумкові цілі згаданих інтеграційних програм, як правило, спрямовані на порушення територіальної цілісності і кордонів держав, розвиток прихованих форм сепаратизму і перегляду державних кордонів.

А найбільш вдало ці операції зазвичай завершуються в моменти різкого ослаблення влади, здійснення революцій і масових заворушень.

Масової роздачі паспортів? Поляки що, з глузду з’їхали? Власники КП лише мріють про таке. І напевно, в Україну з польським громадянством не повернеться ніхто. Та і ніяких патріотичних почуттів стосовно Польщі у таких людей немає. Більшість – це звичайні українці, які на 1/4 мають польське коріння, і реально не вважають себе ніякими поляками, хоча і підписали папірець про свою приналежність до польського народу. Підписали без жодних відчуттів в реальності.

Все, в чому ми можемо звинуватити власників Карти Поляка, це у відсутності патріотизму. Тобто, мова йде про те, що вони підписали документ, в якому визнають свою приналежність до польського народу. Але якийсь папірець – це не те, що відчуває Ваше серце насправді. Хтось скаже, що типу Ви продались, але насправді практично 90% українців з обмеженими заробітками зроблять те ж саме, оскільки безвізовий режим буде не скоро, та і навіть якщо його приймуть, то це не дає ніякої можливості працювати та й на кордоні з Вас попросять купу документів, в тому числі довідку, про наявність необхідних коштів для подорожі. Наприклад, моя остання подорож була зовсім бюджетною, в мене навіть не було з собою жодної готівки, потім знімав з карти. Але ж на кордоні нічого не питали, бо віза по Карті Поляка.

Тому, вирішуйте самі, чи хочете Ви отримувати Карту Поляка, чи у Вас така любов до України, що Ви боїтесь підписати жалюгідний папірець?

Що стосується сепаратизму, то Карта Поляка в жодному разі не зможе привести до роз’єднання України. Хоча Львів і був польським, там залишилось не так багато поляків :) Наприклад, росіян на сході або у Криму було значно більше. В десятки разів більше, щоб Ви орієнтувались, та і всі вони жили в південно-східних областях. Поляки ж розкидані по Україні і їх відсоток мізерний.

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.