Наукові звання в Польщі – порівняння з наукою в Україні

Наукові звання в Польщі дещо відрізняються від українських та і від світових теж.

В Україні нещодавно теж змінили наукові звання, але суті справи це не змінює.

Ситуація в Україні і в Польщі практично така сама, якщо говорити про кандидатське і докторське звання.

В Україні відтепер кандидат наук буде називатись доктор філософії, а колишній доктор наук так і буде називатись далі :D Відповідники в Польщі – доктор (doktor) і доктор хабілітовани (doktor habilitowany). Це все результати відголосів комунізму, від якого важко позбутись.

Для прикладу, США і Канада мають один рівень – PhD (доктор філософії) і це все. До такого треба було прагнути, а не просто змінити назви.

Якщо ж говорити про класичну вищу освіту, в Україні вона така, як і в більшості країн, 4+1 (бакалаврат +магістратура). Незначно може відрізнятись, але класичний варіант саме такий.

Що ж у Польщі? Якісь свої звання. Ліценціат, який практично немає аналогів у світі. І це не з кращої сторони. Такий диплом може мало кому знадобитись :) Навчання ліценціата триває 3 роки + при бажанні магістратура 2 роки. Також у Польщі існують звання інженер (3,5 роки) + магістер інженер (1,5 роки). Як на мене, система зовсім недосконала, адже є відмінність між магістром і магістром інженером. Інженер вважається значно кращим від ліценціата, хоча фактичний рівень знань може бути гіршим. Суть тільки в тому, що інженера можуть дати тільки в політехніці (є винятки). Тому, якщо плануєте роботу за кордоном, то робіть в Польщі лише магістра :)

Про доцентів, професорів говорити взагалі не буду, адже в Польщі повна плутанина з цим. Якийсь професор звичайний, надзвичайний і т.д. За кордоном їх не зрозуміють та і далеко не всі поляки самі розуміють цю систему.

Втім, в Польщі не все так погано, адже вони стараються писати багато статей англійською, цитуючи багато іноземних авторів + вони роблять поштовх до того, щоб їх теж цитували.

Що ж в Україні? Пишуть лише українською, російською і це мало кому потрібне у світі. Це все впусту.

Тому нам потрібно удосконалювати систему освіти. Перші кроки вже зроблено – усунули звання спеціаліста, на якого в Україні потрібно було ще рік довчатись після бакалавра, а за кордоном такий диплом рангувався всеодно як диплом бакалавра.

Наступним етапом має бути встановлення єдиного звання – доктор філософії. Це все потрібно підкріпити статтями, які б публікувались у рейтингових світових виданнях. Адже за кордоном звання – це далеко не головне зараз.

Науковцем високого рівня вважається той, хто має багато цитувань. Навіть деякі магістри мають більше цитувань, ніж професори. І науковий авторитет таких магістрів значно вищий.

Ось до чого потрібно прагнути :)

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.