Відпустка у Польщі для українців 2019

Багато то задає собі запитання, чи є якась відпустка для працівників з України в Польщі, які працюють легально і скільки днів вона складає. Відповідь доволі проста – відпустка у Польщі регулюється законодавством, інформація про це має бути зазначена у Вашому контракті. Це абсолютно не залежить від того, з якої країни Ви приїхали.

Хочу зазначити, що в першу чергу ми будемо говорити про робочий контракт –  “Umowa o pracę”. Саме така умова гарантує Вам повноцінні права на відпустку і лікарняне, а також врахування стажу. Всі інші типи контрактів – Umowa o dzieło, Umowa zlecenia, B2B – не гарантують практично нічого. Все залежить від того, як домовитесь з працедавцем, адже частіше всього ставка в таких умовах погодинна або ж за виконану роботу.

Причому умова B2B стає все більш популярною через те, що дозволяє робітнику отримувати значно більшу зарплату (іноді навіть у 1,5-2 рази), але у випадку лікарняного Ви залишаєтесь з нічим. Тобто, якщо станеться щось серйозне, Ви будете позбавлені зарплати (у випадку у “Umowy o pracę” на лікарняному отримуєте 80% зарплати). Роботодавець в такому випадку застрахований від таких ситуацій.

За замовчуванням у кожного працівника має бути 20 днів відпустки. В більшості випадків працівник може планувати таку відпустку коли завгодно, на практиці часто роботодавець може відправляти “на відпочинок” у необхідний йому час, а також при роботі в команді відпустка може залежати від інших працівників. Наприклад, зараз у мене не відпускають двох чоловік з однієї команди одночасно, тому треба достосуватись до інших. Хочу також наголосити, що 4 дні з 20 Ви можете брати коли завгодно, повідомивши про це навіть за 10 хвилин до початку робочого дня.

Якщо Ваш стаж складає більше 10 років (причому вища освіта (в т.ч. українська) рахується як 8 років стажу) – у Вас буде гарантовано 26 днів відпустки. 

Є ще специфічна відпустка – народження дітей, смерті когось з родини та інше, давайте не будемо враховувати, щоб не ускладнювати. Все це можна буде знайти в законі, посилання на який має бути вказане у Вашому контракті.

Тепер розглянемо різні ситуації – зміну роботи або ж перенесення відпустки на наступний рік. А також “компенсаційна відпустка”. 

Компенсаційна відпустка (Compensatory Off)  означає те, що працюючи у державні свята в Польщі Ви зможете взяти вихідний у будь-який інший день. Це актуально для корпорацій, які працюють для інших країн, в яких свята не співпадають з польськими. У випадку співпадіння свят – у Вас просто буде вихідний. Звичайно, що це все має бути прописано в контракті.

Якщо змінюєте роботу, Вам повинні або виплатити невикористану відпустку, або ж можна взяти всю відпустку, яка залишилась, на останні дні роботи.  Якщо Ви використали більше відпустки, ніж Вам призначалось, просто буде менше в наступній роботі (в т.ч. враховується відпустка “на бажання” – ліміт 4 дні не залежить від змін місця роботи).

Всю невикористану відпустку з минулого року Вам необхідно використати в наступному до вересня місяця. У випадку, якщо Ви не запланеуєте собі конкретні дати, роботодавець може призначити Вам відпочинок автоматично.

Отже, вибирайте самі, який тип контракту Вам необхідний, захищайте свої права згідно з законом. Вимагайте тип контракту “Umowa o pracę”, якщо є така можливість. Також деякі фірми пропонують такий контракт на неокреслений час. Це оптимальний варіант, до якого необхідно прагнути :)

В коментарях поділіться своєю думкою стосовно B2B і “Umowa o pracę”, чи обрали б Ви перший варіант, якби Вам запропонували вдвічі більшу зарплату?

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.