Як поляки розпалюють міжнаціональну ворожнечу – про польську національну меншину в Україні, ЗНО і вступ до польських вузів

Цікава стаття з’явилась на популярному польському націоналістичному порталі kresy.pl. Досить довго вона тримається, як “топова”, і її активно читають/коментують. Цитувати не буду, щоб не просувати, не посоромлюсь цього сказати, брехливий сайт, який безпідставно розпалює міжнаціональні відносини.

Якщо коротко, то йдеться про Постанову Міністерства освіти і науки України № 940 16 вересня 2015 року, яка скасовує можливість випускникам середніх шкіл в Україні з польською мовою навчання здавати іспит з рідної мови (польської).

Інформація набула великого розголосу серед польських нацменшин.  Справа стосується близько 10 шкіл (інформація не зовсім підтверджена, сумніваюсь, що шкіл саме з польською мовою викладання так багато). Мовляв, це ускладнює вступ до польського вузу етнічним полякам-громадянам України. І вони зобов’язані здавати знову вступний екзамен з польської.

Автори мало орієнтуються в системі освіти України, яка суттєво відрізняється від польської. Польську “матуру” вони прирівнюють спочатку до Зовнішнього Незалежного Оцінювання, потім до Державної Підсумкової Атестації. (Насправді матура – це відповідник ЗНО).

Нагадаю, що ні одне, ні інше, при вступі до польського вузу не враховується. А враховується тільки підсумкова оцінка в атестаті, часто це просто середній бал. Причому правила вступу до польського вузу можуть відрізнятись. Цілком можуть бути вступні екзамени або ж співбесіда.

Крім того, для громадян України, що мають польське походження, є можливість складати всі папери через консульство, де і будуть здаватись екзамени, подібні до польської “матури”. Причому позитивна здача автоматично звільняє таких студентів від ЗНО.

Тобто, взагалі ніяких проблем зі вступом в польський вуз не існує, особливо для власників “карти поляка”. Навіть шанси більші, оскільки в наших студентів зазвичай середня оцінка вища. Крім того, громадяни України закінчують школу в 17 років, а громадяни Польщі в 19. Тобто, крім того, що шанси у поляків-громадян України більші, та ще й є можливість вступу на 2 роки раніше :)

Доречі, в Україні російську мову можна здавати як рідну. Але подивимось на цифри. Росіян в Україні близько 17% (стара цифра, до подій в Криму і на сході, зараз вже значно менше). Причому досить багато українців вважають російську рідною. Тому абсолютно не дивно, що екзамен з російської можна здавати як екзамен з рідної мови.

До іноземних відносяться –  англійська, німецька, французька та іспанська.

Тепер повернемось до нацменшин. 

Переклад завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії буде здійснено кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською та угорською мовами.

Тому зовсім не утискаються права всіх нацменшин. Причому поляків зі всіх цих меншин – найменше. Думаю, це кілька шкіл, 50-100 абітурієнтів максимум. Це йдеться про поляків, у яких всі предмети викладаються польською. Я думаю, такі поляки навіть ЗНО не будуть здавати. Тобто, вступити у польський вуз для них навіть легше, ніж в український. Все ж, екзамен з української, думаю, вони повинні здавати. І вважаю, що це правильно.

Чорт, чи варто взагалі роздувати такий ажіотаж заради тих кількадесят абітурієнтів? Та зробіть у польському консульстві у Львові (я думаю всі ці школи у Львівській області або поруч) матуру для таких учнів. Не бачу абсолютно ніяких проблем.

Який же висновок зробили поляки, прочитавши таку “правдиву” статтю? 

А те, що Україна “в дупі” їх (поляків) бачила, бандерівці, нацисти, фашисти. “Бомжі”, які приїжджають навчатись/працювати у Польщу. Їм дають “карту поляка”, отже і можливість навчатись/працювати, а вони прославляють УПА, Бандера і Шухевич – їх герої. Так, так, про це пишуть ледь не в кожній темі, що стосується України. Мовляв, ми робимо для них усе, а вони навіть для кількох наших учнів не дозволяють здавати якісь там екзамени польською.

Тобто, зробили “з мухи слона”.

А на кордоні що? Окрема черга для поляків, а окрема для українців :) Як видають візи для українців? Знущаючись, тягнучи на кожному кроці, візові центри працюють просто жахливо. Документи на карту поляка нещодавно вирішили перевіряти більш сумлінно, отже повна недовіра людям (мовляв, підробка і т.д.). Як живе українська нацменшина в Польщі? Сумніваюсь, що там так солодко їм. Скільки платять українцям, що працюють в Польщі? Часто значно менше, ніж полякам.

І ще можу привести досить багато прикладів “дуже хорошого” відношення поляків до українців. Але промовчу. Вистачить на сьогодні :)

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.