Що таке варунек (warunek) у польському вузі?

Якщо Ви збираєтесь на навчання до Польщі, Ви повинні зрозуміти, що система освіти там кардинально відрізняється від української. Про деякі аспекти я вже говорив у своїх попередніх статтях. Сьогодні ж поговоримо про варунек.

Отже, перше що Ви повинні дізнатись, починаючи вивчати певний предмет, яка буде форма здачі. У різних викладачів це відрізняється, тому дуже важливо уточнити на самому початку, щоб потім не мати проблем.

Наприклад, на один предмет мені необхідно було просто ходити, щоб отримати трійку. Тобто, допускалось, здається, дві “н”-ки, якщо більше – то потрібно іти на екзамен. З багатьох предметів лекції рахуються окремо, практики – окремо, то в таких випадках 100%-на відвідуваність лекцій може гарантувати навіть 5-ку. Правда, все це індивідуально і залежить від конкретного викладача.

Ще цікава особливість, на певних предметах просто заборонено пропускати заняття. Наприклад, маючи більше 2-х прогулів без мед. довідки або документу, який виправдовує Вашу відсутність, можна отримати варунек.

Що ж таке варунек (warunek) у польському вузі? Так у Польщі називають повторення предмету. Іноді у Вас є тільки одна можливість перездати екзамен. Тобто, мінімум одну перездачу викладач зобов’язаний провести. Друга і наступна перездачі – тільки з волі викладача. Як тільки перездачі закінчуються, то ви автоматично отримуєте варунек. Кількість їх залежить від року навчання і важливості предмету (в розрахунку на пункти ECTS). Коротше кажучи, Ви можете перездати (через рік) 2 не дуже важливих предмети (з малою кількістю годин) або один важливий. Варунек – це завжди болісно, адже далеко не факт, що через рік буде легше здавати той самий екзамен.

Для поляків і тих, хто навчається по карті поляка, варунек платний і ціна його залежить від вузу (від 200 злотих). Для іноземців такі речі – безкоштовні. Але, якщо Ви хочете повторити варунек, то думаю, це буде платно для всіх. А повторити його можна. Тобто, не здавши предмет на першому курсі, не перездавши його на другому, Ви можете хоч 10 років його перездавати, поки не здасте. Причому, не здавши якийсь один предмет, Ви не будете допущені до захисту диплому, отже і не зможете отримати бажаний диплом. І такі випадки часто зустрічаються, коли 1 предмет не дозволяє закінчити навчання. В Україні таке було б важко уявити, а в Польщі це досить поширено.

Важливо: з деяких предметів, які продовжуються у наступному семестрі/році не можна брати варунків, тобто потрібно буде повторювати цілий рік. А також, якщо Ви не набрали потрібну кількість пунктів ЕСТS. Наприклад, дозволялось взяти варунек лише з одного предмету, а Ви не здали два. В такому випадку теж повторюється рік.

Тому, рекомендую Вам серйозно віднестись до навчання, адже іноді викладачі не дають багато шансів і далеко не всі отримують жаданий диплом. Один незданий предмет може зіпсувати Вам три або навіть п’ять років сумлінного навчання. Успіхів Вам!

3 коментарі

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.